Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (386) z dnia 20.01.2015
Dodatkowy odpis na ZFŚS
Spółka z o.o. tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). W ubiegłym roku wydatkowano z Funduszu więcej środków niż planowano. W związku z tym na koniec roku spółka zasiliła rachunek Funduszu ze środków obrotowych. Dodatkowy odpis ujęła w kosztach podatkowych. Czy kwota dodatkowego odpisu przekazanego na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS mogła być ujęta w kosztach podatkowych spółki?
Kwota dodatkowego odpisu na ZFŚS przekazanego na wyodrębniony rachunek bankowy mogła być ujęta w kosztach podatkowych spółki. |
Zasadniczo, odpisy i wpłaty na różnego rodzaju fundusze, tworzone przez podatnika, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Jednak stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b updop, odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, są kosztami uzyskania przychodów, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu.
Wysokość odpisów na ZFŚS dostępna jest w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
Z ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.) wynika, że Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Jednak w przypadku pracodawców zatrudniających według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, wysokość odpisu na Fundusz może dowolnie kształtować układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania, gdy pracodawcy nie są objęci układem zbiorowym pracy (art. 4 tej ustawy). Jeżeli w sytuacji opisanej w pytaniu spółka spełniała te wymogi, to kwotę wpłaconą na rachunek Fundusz tytułem dodatkowego odpisu, mogła uznać za koszt uzyskania przychodów.
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|