Gazeta Podatkowa nr 100 (1141) z dnia 15.12.2014
Fundusz obowiązkowy, ale z prawem rezygnacji
Jesteśmy firmą spoza sfery budżetowej. Z pierwszym dniem 2015 r. zwiększymy stan zatrudnienia powyżej 20 pełnych etatów. W związku z tym w przyszłym roku będziemy musieli utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy zaraz potem będzie można z niego zrezygnować poprzez zapis w regulaminie wynagradzania?
Pracodawca spoza sfery budżetowej, który na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, co do zasady, musi tworzyć ZFŚS. Obowiązek ten wynika z art. 3 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.). Nie ma on jednak charakteru bezwzględnego, ponieważ tacy pracodawcy mogą również zrezygnować z Funduszu. W tym celu muszą jednak spełnić określone wymogi formalne. Polegają one na wprowadzeniu zapisu o rezygnacji z ZFŚS do obowiązującego w danej firmie układu zbiorowego pracy lub, jeśli nie ma takiego układu, do regulaminu wynagradzania. Jeżeli w firmie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca musi uzyskać jej zgodę na rezygnację z Funduszu. W razie braku takiej organizacji, potrzebna jest akceptacja przedstawiciela pracowników.
Przepisy ustawy o ZFŚS nie wskazują konkretnego terminu na rezygnację z Funduszu przez pracodawcę o stanie zatrudnienia wskazanym w pytaniu. Wydaje się więc, że formalnie dopuszczalne jest podjęcie decyzji w tej sprawie nawet z dniem 1 stycznia danego roku, kiedy pracodawca osiągnie stan zatrudnienia zobowiązujący do utworzenia Funduszu. Trzeba jednak pamiętać, że zmiany regulaminu wynagradzania wchodzą w życie po upływie dwóch tygodni od podania pracownikom informacji o tych zmianach. W omawianym przypadku "uprawomocnienie" decyzji o rezygnacji, nawet wprowadzonej do regulaminu w dniu 1 stycznia 2015 r., przesunie się więc w czasie.
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|