Gazeta Podatkowa nr 16 (744) z dnia 24.02.2011
Większy odpis na ZFŚS za zakładowy żłobek
Już niedługo zaczną obowiązywać całkiem nowe regulacje dotyczące opieki nad dzieckiem do lat 3. Wprowadza je ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Wśród wielu rozwiązań dotyczących sprawowania opieki nad dziećmi w ustawie przewidziano mechanizmy zachęty dla pracodawców, którzy zdecydują się założyć zakładowy klub dziecięcy lub żłobek. Pracodawcy, którzy przeznaczą na ten cel z odpisu podstawowego kwotę odpowiadającą 7,5 punktu procentowego tego odpisu, będą mogli zwiększyć Fundusz na każdą zatrudnioną osobę o 7,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w art. 5 ust. 2 ustawy o ZFŚS. Chodzi tu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. Warunkiem jest jednak, aby całość tego zwiększenia pracodawcy przeznaczyli na prowadzenie zakładowego żłobka czy klubu dziecięcego.
Ustawa o opiece nad dzieckiem do lat 3 wprowadza też wiele innych ważnych rozwiązań, które, tak jak cała ustawa, są nowymi regulacjami w dziedzinie opieki nad małymi dziećmi. Osobami, którym może być ona powierzona, będą dzienni opiekunowie i nianie. Ustawa przewiduje, że takie osoby mogą zostać zatrudnione na podstawie umowy o świadczenie usług, do której stosowane są odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o umowie zlecenia. Pod pieczę opiekuna dziennego będą mogły zostać oddane maluchy od ukończenia 20. tygodnia życia. Grupa dziecięca nie może być zbyt liczna. Przepisy ustawy wprowadzają limit maksymalnie pięciorga dzieci pod opieką opiekuna dziennego, oraz trojga dzieci - w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne, wymagające szczególnej opieki lub poniżej 1. roku życia. Wynagrodzenie dla wspomnianego opiekuna będzie ustalać rada gminy. Rodzice będą natomiast zobowiązani do ponoszenia opłat za pobyt i wyżywienie dzieci w czasie przebywania u opiekuna.
Podobną formę zatrudnienia, tj. na podstawie umowy o świadczenie usług (zwaną w tym wypadku umową uaktywniającą), przewidziano też dla niani. Może być ona zatrudniona przez rodziców lub rodzica samotnie wychowującego dziecko. W umowie określa się m.in. miejsce i czas sprawowania opieki.
Na dzień oddania gazety do druku ustawa czeka na podpis Prezydenta RP. Zasadniczo ma ona wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Odnośnie niani regulacje ustawowe zaczną obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 6 miesięcy od dnia opublikowania ustawy.
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|