Gazeta Podatkowa nr 2 (730) z dnia 7.01.2011
Różne sposoby rezygnacji z Funduszu
Wielu pracodawców na mocy przepisów ustawowych jest zobowiązanych do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jednak duża część z nich może z tego Funduszu zrezygnować. Rezygnacji tej nie można przeprowadzić w sposób dowolny, przepisy ustalają bowiem tryb postępowania w tej sprawie. Jest on wyraźnie zróżnicowany w zależności od stanu zatrudnienia w danym zakładzie.
Większy pracodawca rezygnuje w regulaminie
W niektórych zakładach co do zasady musi być tworzony Fundusz. Chodzi tu o pracodawców należących do sfery budżetowej oraz zatrudniających na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (art. 3 ust. 1 i 2 ustawy o ZFŚS). Pracodawcy "budżetowi" są zobowiązani tworzyć Fundusz bez względu na stan zatrudnienia i nie mogą z niego zrezygnować. Natomiast pracodawcy pozabudżetowi mają taką możliwość, jednak pod pewnymi warunkami.
Pracodawca zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może z niego zrezygnować, jeżeli postanowienie o rezygnacji wprowadzi do obowiązujących u niego przepisów zakładowych. Tymi przepisami mogą być układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania. Zmianę regulaminu wynagradzania w zakresie rezygnacji z tworzenia ZFŚS pracodawca jest zobowiązany uzgodnić z zakładową organizacją związkową. W razie jej braku, uzgodnień trzeba dokonać z przedstawicielem pracowników, wyłonionym w sposób zwyczajowo przyjęty w zakładzie pracy. Należy pamiętać, że zmiana regulaminu wynagradzania wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od jej ogłoszenia pracownikom.
Bardziej skomplikowana procedura obowiązuje w przypadku wprowadzenia postanowienia o nietworzeniu ZFŚS do układu zbiorowego pracy. Na zmianę układu w pierwszej kolejności należy uzyskać zgodę organizacji związkowej, która go zawarła. Zmianę zapisów układowych wprowadza się w drodze protokołu dodatkowego. Podlega on zgłoszeniu do właściwego rejestru układów zbiorowych pracy. Układ o zmienionej treści wchodzi w życie w terminie w nim określonym, jednak nie wcześniej niż z dniem zarejestrowania zmiany.
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą zrezygnować z tworzenia ZFŚS (przy spełnieniu wymagań formalnych) w dowolnym momencie roku kalendarzowego.
Gdy w zakładzie nie ma 20 etatów
Pracodawcy zatrudniający mniej niż dwudziestu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć Fundusz lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe na zasadzie dobrowolności (art. 3 ust. 3 ustawy o ZFŚS). Skorzystanie z tego zwolnienia jest jednak uzależnione od spełnienia przez pracodawcę określonych formalności. Procedura rezygnacji polega na wprowadzeniu odpowiedniego zapisu do przepisów zakładowych lub ogłoszeniu decyzji o rezygnacji z ZFŚS (i wypłacania świadczenia urlopowego) pracownikom. Sposób postępowania uzależniony jest od tego, ilu osobowo pracowników jest zatrudnionych w zakładzie.
Jeżeli stan zatrudnienia u danego pracodawcy wynosi mniej niż dwudziestu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, ale osobowo co najmniej 20 pracowników, wówczas postanowienie o rezygnacji z Funduszu wprowadza się do obowiązujących w firmie przepisów zakładowych. Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników (bez względu na to, ile to daje etatów) jest bowiem zobowiązany do posiadania regulaminu wynagradzania. Stąd wymóg wprowadzenia postanowienia o rezygnacji do tego aktu zakładowego. Pracodawca może też być objęty układem zbiorowym pracy (co nie jest już uzależnione od liczby pracowników) i wtedy rezygnację z ZFŚS wprowadza do układu. Procedura zmiany przepisów zakładowych jest analogiczna do postępowania w tym zakresie pracodawcy zatrudniającego na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Zakład Renowacji Mebli "Antyk" Sp. z o.o. u. Polna 16 Chorzów
|
Chorzów, dnia 5 stycznia 2011 r. |
Informacja o rezygnacji z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i niewypłacaniu świadczenia urlopowego
Działając na podstawie art. 3 ust. 3a ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) informuję, że w Zakładzie Renowacji Mebli przy ul. Polnej 16 w Chorzowie nie tworzy się w 2011 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ani nie wypłaca świadczenia urlopowego. |
|
Grzegorz Kaliński |
Kiedy rezygnacja z ZFŚS w styczniu?
W zakładzie pracy może być zatrudnionych poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, co jednocześnie może dać poniżej 20 pracowników, licząc stan zatrudnienia osobowo, bez przeliczania na etaty. Pracodawca o takim stanie zatrudnienia (poniżej 20 pracowników) nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu wynagradzania. W takim wypadku, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym pracy, postanowienie w sprawie nietworzenia Funduszu i (lub) niewypłacania świadczenia urlopowego przekazuje pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Rezygnacja obowiązuje w tym roku, w którym została dokonana. W następnym, w zależności od decyzji pracodawcy, informację o rezygnacji trzeba więc ponowić.
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|