ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 29 (1036) z dnia 10.10.2019

Tworzenie i administrowanie środkami ZFŚS - różne aspekty

1) Jesteśmy uczelnią niepubliczną, której celem statutowym jest działalność naukowa i oświatowa polegająca na kształceniu studentów. Posiadamy środki zgromadzone na rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, który był utworzony w latach wcześniejszych. Obecnie uczelnia chce część tych środków przelać na rachunek bieżący i przeznaczyć na cele statutowe uczelni. Czy jest to dopuszczalne?

Uczelnie niepubliczne tworzą i gospodarują środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w oparciu o ustawę z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1352) oraz regulacje wewnętrzne (statut uczelni, regulamin ZFŚS). Ustawa o ZFŚS nie odnosi się wprost do problemu zasygnalizowanego w pytaniu, tj. możliwości przekazania środków zgromadzonych na rachunku ZFŚS na rachunek bieżący, jednak naszym zdaniem, nie jest to możliwe.

art. 1 ust. 1 ustawy o ZFŚS wynika, że ZFŚS przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej, w formach określonych w art. 2 pkt 1 tej ustawy. Jak wynika z przywołanych przepisów, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych ma charakter ściśle socjalny, z tego względu przyjmuje się więc, że środki znajdujące się na wyodrębnionym rachunku ZFŚS powinny być wykorzystane na cele, do jakich Fundusz ten został powołany. Środki pozostałe na jego koncie po rezygnacji pracodawcy z tworzenia Funduszu (zakładamy, że taka rezygnacja miała miejsce w sytuacji przedstawionej w pytaniu) powinny więc być nadal wykorzystywane na dotychczasowych zasadach, tj. na cele socjalne. Pośrednio potwierdzenie powyższego poglądu można znaleźć w jednej z ustaw nowelizujących ustawę o ZFŚS. Chodzi tu o ustawę z dnia 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 135, poz. 1146 ze zm.). Dokonała ona zmian m.in. w ustawie o ZFŚS w zakresie stanu zatrudnienia obligującego do tworzenia ZFŚS. Zgodnie z art. 12 ww. ustawy nowelizującej, pracodawcy, którzy posiadali ZFŚS, a według nowych przepisów nie byli do tego zobowiązani, powinni rozdysponować zgromadzone na rachunku Funduszu środki, na cele i według zasad dotychczasowych, tj. na działalność socjalną.


2) Jesteśmy spółką zatrudniającą od kilku lat około 70 pracowników. Planujemy rezygnację z tworzenia ZFŚS (od 1 listopada br.). Czy zamiast dofinansowania do wczasów, które wypłacaliśmy ze środków Funduszu, możemy przyznać pracownikom świadczenie urlopowe, o którym mowa w ustawie o ZFŚS?

Nie. Świadczenie urlopowe w rozumieniu ustawy o ZFŚS mogą wypłacać pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (art. 3 ust. 3 ww. ustawy). Tacy pracodawcy mogą tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych bądź mogą wypłacać świadczenie urlopowe. Mogą też całkowicie zrezygnować z tworzenia ZFŚS czy wypłaty świadczenia urlopowego, przy spełnieniu wymogów formalnych określonych w ustawie o ZFŚS.

Pracodawca zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nie ma możliwości dokonania wyboru między tworzeniem ZFŚS a wypłatą świadczenia urlopowego. Co do zasady, jest on zobowiązany tworzyć Fundusz, chyba że z niego zrezygnuje w trybie określonym w art. 4 ust. 1 i 2 ustawy o ZFŚS. Jeżeli wskazany pracodawca skorzysta z możliwości rezygnacji z Funduszu, nie będzie mógł zastąpić dopłat urlopowych wypłacanych z jego środków świadczeniem urlopowym, o którym mowa w ustawie o ZFŚS.


3) Na dzień 1 stycznia 2019 r. zatrudnialiśmy mniej niż 50 pracowników i ten stan utrzymuje się nadal (jesteśmy firmą spoza sfery budżetowej). Od kilku lat posiadamy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, ale chcemy z niego zrezygnować. W styczniu br. nie przekazaliśmy pracownikom informacji o rezygnacji. Czy możemy to zrobić teraz, w trakcie roku kalendarzowego?

Naszym zdaniem nie, mimo że pracodawca wskazany w pytaniu generalnie nie jest zobowiązany do tworzenia ZFŚS.

Pracodawcy pozabudżetowi zatrudniający mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe na zasadzie dobrowolności (art. 3 ust. 3 ustawy o ZFŚS). Skorzystanie z tego zwolnienia jest jednak uzależnione od dopełnienia formalności określonych w ustawie o ZFŚS. Procedura rezygnacji z tworzenia ZFŚS i wypłacania świadczenia urlopowego zależy od tego, ilu pracowników jest zatrudnionych w danym zakładzie. Jeżeli stan zatrudnienia na dzień 1 stycznia danego roku wynosi poniżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy oraz nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu wynagradzania, przekazuje pracownikom informację o nietworzeniu Funduszu i (lub) niewypłacaniu świadczenia urlopowego w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego (art. 3 ust. 3a ustawy o ZFŚS).

Zakładamy, że pracodawca, o którym mowa w pytaniu, zatrudnia poniżej 50 pracowników w ujęciu osobowym (bez przeliczania na pełne etaty), co kwalifikuje go do grupy pracodawców niezobowiązanych do tworzenia regulaminu wynagradzania. W takim przypadku dotyczy go procedura rezygnacji z ZFŚS określona w art. 3 ust. 3a ustawy o ZFŚS, który wprost przewiduje termin (w styczniu danego roku) na przekazanie informacji o rezygnacji z Funduszu.

www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.