ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (481) z dnia 1.04.2019

Wprowadzenie w regulaminie wynagradzania zapisu o nietworzeniu ZFŚS

Pracodawca spoza sfery budżetowej, nieobjęty układem zbiorowym pracy, zatrudnia powyżej 50 osób. W regulaminie wynagradzania chciałby wprowadzić zapis, że: "Pracodawca rezygnuje z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych począwszy od 1 stycznia 2019 r." Czy taka forma będzie poprawna i wiążąca oraz zapewni bezterminowo odstąpienie od tworzenia funduszu?

Przedstawiony zapis jest poprawny, z tym że lepiej byłoby użyć sformułowania "nie tworzy" zamiast "rezygnuje z tworzenia" zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej Funduszu). Wynika to z art. 3 ust. 3b zd. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1316 z późn. zm.), dalej ustawy. Przepis ten stanowi, że u pracodawców spoza sfery budżetowej, zatrudniających co najmniej 50 pracowników nieobjętych układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera się w regulaminie wynagradzania. Posługuje się on pojęciem "nietworzenia" Funduszu, stąd bardziej wskazane jest używanie tego słowa lub jego formy czasownikowej niż "rezygnacja", czy "rezygnować". Nie oznacza to jednak, że zwrot "rezygnuje z tworzenia" jest niedopuszczalny.

Ważne: Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie narzucają ani sposobu skonstruowania postanowienia o nietworzeniu Funduszu, ani czasookresu dla decyzji w tej materii.

Pracodawca może więc wybrać wariant terminowy lub bezterminowy nietworzenia Funduszu. W tym drugim przypadku postanowienie regulaminu wynagradzania może zawierać jedynie datę początkową nietworzenia Funduszu - jak w zapisie zaprezentowanym przez Czytelnika - bez dodatkowego określenia "na czas nieokreślony" czy "bezterminowo". Takie ujęcie trzeba będzie interpretować jako obowiązujące bez daty końcowej, skoro jej nie wskazuje.

Dla ważności postanowień o nietworzeniu Funduszu konieczne jest zachowanie procedury uzgodnieniowej (art. 3 ust. 3b zd. 2 in fine ustawy, odsyłający do odpowiedniego stosowania art. 4 ust. 3 ustawy). Jeśli u pracodawcy działają związki zawodowe, to pracodawca ustala z nimi treść zapisów w regulaminie wynagradzania dotyczących nietworzenia Funduszu. Jeśli organizacja nie występuje, uzgodnień dokonuje z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Pominięcie tego etapu będzie skutkować nieważnością dokonanych zmian (por. wyrok SN z 21 marca 2001 r., sygn. akt I PKN 320/00, OSNP 2002/24/599). Przez "uzgadniać" należy natomiast rozumieć, zgodnie ze słownikiem języka polskiego, czynienie zgodnym z czymś, doprowadzanie do braku rozbieżności, obopólne wyrażanie na coś zgody, ujednolicanie, koordynowanie, harmonizowanie (por. wyrok SA w Katowicach z 28 listopada 2013 r., sygn. akt III APa 49/13).

Kolejnym czynnikiem determinującym ważność postanowień regulaminu wynagradzania o nietworzeniu Funduszu jest poinformowanie o nich pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy, np. poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń, rozesłanie do wszystkich pracowników drogą e-mailową czy umieszczenie ogłoszenia w intranecie (art. 772 § 6 K.p.). Zaczną one obowiązywać po upływie 2 tygodni od realizacji tej czynności.

Zwracamy uwagę! Decyzja o nietworzeniu Funduszu i jej materializacja w regulaminie wynagradzania nie powoduje automatycznego "zamknięcia" istniejącego Funduszu, jeśli na jego rachunku są środki pieniężne. Skutkuje ona zaprzestaniem przez pracodawcę naliczania i odprowadzania odpisów na Fundusz, a więc wywołuje skutki na przyszłość. Faktycznie Fundusz przestanie jednak działać po wydatkowaniu zgromadzonych środków na działalność socjalną.

www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.