Gazeta Podatkowa nr 65 (1522) z dnia 13.08.2018
Możliwość rezygnacji z ZFŚS w trakcie roku kalendarzowego
Jesteśmy spółką jawną, w której zatrudnienie na dzień 1 stycznia 2018 r. wynosiło 135 osób. Czy w świetle obecnie obowiązujących przepisów spółka może zrezygnować z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych za 2018 r.?
Pracodawca wskazany w pytaniu ma możliwość rezygnacji z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w trakcie roku kalendarzowego, jednak musi odprowadzić odpis za okres przypadający do momentu rezygnacji.
Jak wynika z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1316), obowiązek tworzenia Funduszu spoczywa m.in. na pracodawcach pozabudżetowych zatrudniających na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Mogą się oni jednak uchylić od obowiązku tworzenia ZFŚS, pod warunkiem dopełnienia wymogów formalnych. Podstawowym warunkiem rezygnacji z tworzenia ZFŚS przez takiego pracodawcę jest wprowadzenie postanowienia o rezygnacji z ZFŚS do przepisów zakładowych. Może to być układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania.
Wprowadzenie zapisu o rezygnacji z tworzenia Funduszu wymaga uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej.
W razie braku organizacji związkowej konieczne jest uzgodnienie rezygnacji z Funduszu z przedstawicielem pracowników wyłonionym w sposób zwyczajowy w danym zakładzie (w przypadku zmiany regulaminu wynagradzania). Ponadto pracodawcę obowiązują przepisy, zgodnie z którymi zmiany aktów zakładowych wchodzą w życie:
- w odniesieniu do regulaminu wynagradzania - nie wcześniej niż po upływie 2 tygodni od podania zmiany do wiadomości pracowników w sposób zwyczajowo przyjęty u pracodawcy (art. 772 § 6 K.p.),
- w odniesieniu do układu zbiorowego pracy - najwcześniej z dniem rejestracji układu w odpowiednim rejestrze układów (art. 24111 K.p.).
Pracodawca pozabudżetowy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może zrezygnować z tworzenia ZFŚS w dowolnym momencie roku kalendarzowego. Rezygnacja z tworzenia Funduszu dokonana przez wskazanego pracodawcę ma charakter bezterminowy, tj. obowiązuje aż do odwołania, tj. do ponownego utworzenia ZFŚS. Do chwili wejścia w życie postanowienia o rezygnacji należy jednak naliczyć i odprowadzić odpis na Fundusz. Ustalając jego podstawę, tj. przeciętną liczbę zatrudnionych w danym roku, dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12. Stanowi tak § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu... (Dz. U. z 2009 r. nr 43, poz. 349).
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|