ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 18 (1372) z dnia 2.03.2017

Wpisanie do księgi odpisu na ZFŚS

Naliczyliśmy odpis na ZFŚS za 2017 r. Część równowartości tego odpisu przekazaliśmy na wyodrębniony rachunek ZFŚS w lutym 2017 r., a drugą część przekażemy w marcu br. Czy odpis ten powinniśmy rozdzielić proporcjonalnie do terminów, w których powinien być ostatecznie opłacony, czyli 75% odpisu do maja 2017 r., a 25% do września br. i pod tymi datami wpisać do księgi podatkowej?

NIE. Istotna jest data faktycznego przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS i to pod nią należy ująć równowartość tego odpisu w księdze podatkowej.

Pracodawca, który tworzy ZFŚS, ma obowiązek przekazać równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych na dany rok kalendarzowy na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do dnia 30 września danego roku (za 2017 r. do 2 października 2017 r., gdyż 30 września br. przypada w sobotę). Z tym że kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów powinien wpłacić w terminie do dnia 31 maja danego roku (tj. do 31 maja 2017 r.). Stanowi o tym art. 6 ust. 2 ustawy o ZFŚS (Dz. U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.).

Aby odpis na ZFŚS mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, środki pieniężne stanowiące równowartość tego odpisu muszą zostać wpłacone na rachunek Funduszu. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o pdof (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.). Oznacza to, że koszt uzyskania przychodów z tytułu dokonanego odpisu na ZFŚS powstaje z chwilą przekazania równowartości odpisu na wyodrębniony rachunek tego Funduszu. Czytelnicy mają więc prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i wpisać do księgi za luty 2016 r. w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" część równowartości odpisu przelanego na wyodrębniony rachunek bankowy w lutym br. Drugą część odpisu na ZFŚS za 2017 r. wpiszą do księgi w marcu br. pod datą przekazania środków na rachunek bankowy ZFŚS.

Przykład

Podatnicy naliczyli w lutym br. roczny odpis na ZFŚS za 2017 r. w kwocie 29.641,50 zł. Środki pieniężne w równowartości 15.000 zł przelano na rachunek bankowy ZFŚS w dniu 23 lutego 2017 r., a pozostała część zostanie przekazana 8 marca br.

W księdze podatkowej za luty 2017 r. w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" podatnicy wpisali kwotę 15.000 zł pod datą 23 lutego br. Z kolei w księdze za marzec 2017 r. zaewidencjonują w kolumnie 13 wartość 14.641,50 zł - pod datą 8 marca 2017 r.

www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

sierpień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.