ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
28 lutego 2018 r. (środa) mija termin przekazania do US drogą elektroniczną oraz podatnikowi: PIT-11, PIT-8C, IFT-1R, PIT-RSpecjalne dyżury JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców (czytaj więcej)
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 33 (1074) z dnia 24.04.2014

Dopłata do urlopu ze środków obrotowych

Zatrudniamy 24 pracowników. Nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale pracodawca chce wypłacać swego rodzaju świadczenie urlopowe ze środków obrotowych. Czy prawo do takiego świadczenia należy wpisać do regulaminu wynagradzania, czy też wystarczy notatka z ustaleń dokonanych z przedstawicielem załogi? Czy możemy uzależnić wypłatę od określonej długości urlopu, np. 7 dni? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 820994)

Z treści pytania nie wynika jaki był stan zatrudnienia u pracodawcy na dzień 1 stycznia 2014 r. Jeżeli wynosił on co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty to, zakładając, że mamy do czynienia z pracodawcą pozabudżetowym, w firmie, co do zasady, powinien być tworzony ZFŚS. Pracodawca spoza sfery budżetowej o wskazanym stanie zatrudnienia może przy tym z niego zrezygnować, jednak przy zachowaniu formalności przewidzianych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W przedstawionym stanie faktycznym brakuje informacji, czy taka rezygnacja została dokonana. Jeżeli nie, pracodawca ma obowiązek prowadzić Fundusz, zgodnie z ustawą o ZFŚS. Wówczas dopłaty do wypoczynku i zasady ich przyznawania powinny generalnie wynikać z regulaminu ZFŚS (co nie wyklucza wypłacania tego rodzaju świadczeń jeszcze z innych źródeł).

W razie rezygnacji z tworzenia (prowadzenia) Funduszu pracodawca może zagwarantować wypłaty urlopowe ze środków obrotowych. Może przy tym dowolnie ustalić warunki przyznania takich świadczeń, w tym uzależnić je od korzystania z urlopu o określonej długości. Odpowiednie zapisy w tym zakresie powinny zostać wprowadzone do regulaminu wynagradzania, który określa nie tylko warunki wypłaty świadczeń typowo wynagrodzeniowych, ale również innych świadczeń związanych z pracą. Ustalenie prawa do dopłat urlopowych ze środków obrotowych, jedynie na podstawie porozumienia z przedstawicielem załogi, nie jest wystarczające. Trzeba mieć na uwadze, że obowiązek uzgodnienia spraw socjalnych z przedstawicielem załogi (pod nieobecność związku zawodowego) przewiduje ustawa o ZFŚS. Obowiązek uzgodnień dotyczy tworzenia regulaminu ZFŚS i rezygnacji z tego Funduszu. Poza zakresem działalności Funduszu wiążące konsultacje z przedstawicielem załogi dotyczą zaś spraw, które wskazane są przez konkretne regulacje prawa pracy, np. co do wprowadzenia rocznego okresu rozliczeniowego. W grupie spraw obligatoryjnie konsultowanych z takim przedstawicielem nie ma wypłaty świadczeń socjalnych z tytułu urlopu. Ewentualne rozmowy na ten temat mogą więc być przeprowadzone, nie będą one jednak prawnie istotne - w przeciwieństwie do wprowadzenia zapisu do regulaminu wynagradzania.

www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60