Gazeta Podatkowa nr 76 (2264) z dnia 22.09.2025
Świadczenie urlopowe bez składek ZUS
Jeśli pracodawca wypłaca pracownikom świadczenie urlopowe zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, to nie powinien im go uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
O CO PYTAŁ PRZEDSIĘBIORCA?
Przedsiębiorca zatrudnia na podstawie umowy o pracę 5 osób. Nie tworzy ZFŚS. Chciałby jednak wypłacić w danym roku pracownikom świadczenie urlopowe ze środków obrotowych firmy. Będzie ono stanowiło dla nich przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o pdof. Świadczenie to będzie wypłacane w wysokości nieprzekraczającej odpisu podstawowego, o którym mowa w art. 3 ust. 4 ustawy o ZFŚS, pracownikom korzystającym w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Przedsiębiorca nie posiada regulaminu wynagradzania. O wypłacie świadczenia urlopowego pracownicy zostali poinformowani w terminie do dnia 31 stycznia bieżącego roku.
Przedsiębiorca uważa, że wypłacane przez niego świadczenie urlopowe nie będzie stanowiło dla pracowników podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Jako podstawę zwolnienia wskazał § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwanego rozporządzeniem składkowym.
ZDANIEM ZUS:
ZUS zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy. Uznał, że z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączone są przychody wymienione w § 2 rozporządzenia składkowego. Z § 2 ust. 1 pkt 21 tego rozporządzenia wynika, że podstawy wymiaru składek nie stanowią dla pracowników świadczenia urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o ZFŚS. Z tym że zwolnienie składkowe funkcjonuje tylko do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego określonej w tej ustawie.
W myśl art. 3 ust. 1 i ust. 1c ustawy o ZFŚS pracodawcy niebędący jednostkami budżetowymi lub samorządowymi zakładami budżetowymi, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, natomiast zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat tworzą Fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.
Z kolei art. 3 ust. 3 ustawy o ZFŚS przewiduje, że pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć Fundusz do wysokości i na zasadach określonych w art. 5 lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe. Wysokość świadczenia urlopowego ustala się zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o ZFŚS. Z dyspozycji zawartej w art. 3 ust. 5 tej ustawy wynika natomiast, że świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze minimum 14 następujących po sobie dni kalendarzowych. Wypłata tego świadczenia następuje najpóźniej w ostatnim dniu poprzedzającym urlop wypoczynkowy.
Wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia składkowego dotyczy wyłącznie świadczeń urlopowych wypłacanych przez pracodawcę, który zatrudnia na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Ponieważ w analizowanej sprawie przedsiębiorca zatrudnia 5 pracowników i nie tworzy ZFŚS, wypłacane przez niego świadczenie urlopowe nie będzie stanowiło dla pracowników podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
(interpretacja indywidualna Oddziału ZUS w Gdańsku z dnia 10 czerwca 2025 r., znak DI/100000/43/448/2025)
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
| Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
| www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|
||||||||||||





