ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (1126) z dnia 10.04.2022

Wykorzystanie środków ZFŚS po jego likwidacji oraz warunki wypłaty świadczenia urlopowego

1) Jesteśmy małą spółką z o.o. Podjęliśmy decyzję o nietworzeniu od stycznia 2022 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i wypłacaniu jedynie świadczenia urlopowego. Czy możemy środki pozostałe na rachunku ZFŚS przeznaczyć na te świadczenia?

Naszym zdaniem, nie. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 746 ze zm.), dalej: ustawy o ZFŚS, środki ZFŚS mogą być przeznaczone wyłącznie na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego. Środki ZFŚS muszą być wykorzystane na cele socjalne zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Jedną z podstawowych zasad wynikających z tej ustawy jest wymóg stosowania tzw. kryterium socjalnego przy przyznawaniu ulgowych świadczeń socjalnych z ZFŚS - co stawia pod znakiem zapytania możliwość przeznaczenia środków ZFŚS na świadczenie urlopowe. Świadczenie urlopowe, mimo jego socjalnego charakteru oraz uregulowania warunków jego wypłaty w ustawie o ZFŚS, nie jest bowiem finansowane ze środków ZFŚS, a przy jego wypłacie nie ma znaczenia sytuacja materialno-bytowa osoby uprawnionej. Zdaniem redakcji, wypłata świadczenia urlopowego nie jest przejawem działalności socjalnej, o której mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS, ponieważ przepis ten dotyczy działalności finansowanej ze środków ZFŚS.


2) Czy świadczenie urlopowe może być wypłacone dwa razy w roku, zakładając, że pracownik dwukrotnie w ciągu roku wykorzysta urlop wypoczynkowy w wymiarze 14 dni? Czy świadczenie urlopowe przysługuje tylko za urlop bieżący?

Warunki wypłaty świadczenia urlopowego określa art. 3 ust. 5 ustawy o ZFŚS, zgodnie z którym przysługuje ono raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (chodzi tu o pracowników zatrudnionych w zakładach nieprowadzących ZFŚS).

Z przywołanego przepisu jednoznacznie wynika, że świadczenie urlopowe może być wypłacone pracownikowi tylko raz w roku. Jeżeli więc w danym roku pracownik będzie korzystał 2-krotnie z urlopu wypoczynkowego i każda jego część zapewni co najmniej 14-dniowy wypoczynek, to i tak nabędzie prawo tylko do jednego świadczenia urlopowego.

Prawo do świadczenia urlopowego nie zależy od tego, czy pracownik korzysta z bieżącego, czy z zaległego urlopu. Istotny jest tylko jego wymiar oraz to, że w danym roku świadczenie to nie zostało wypłacone.


3) Wynagrodzenie jednego z pracowników, który ma zaplanowany urlop w drugiej połowie kwietnia br., jest zajęte przez komornika na poczet należności niealimentacyjnych. Ze względu na długość zaplanowanego urlopu pracownikowi przysługiwałoby świadczenie urlopowe. Czy podlega ono potrąceniom, tak jak wynagrodzenie za pracę?

Odpowiedź na pytanie zależy od zakresu zajęcia dokonanego przez komornika. Jeżeli ograniczył się on tylko do zajęcia wynagrodzenia za pracę, to pracodawca nie ma podstaw do dokonania potrącenia ze świadczenia urlopowego.

Na przestrzeni lat kwestia dopuszczalności dokonywania potrąceń ze świadczeń o charakterze socjalnym była w różny sposób interpretowana. Początkowo prezentowany był pogląd, że w odniesieniu do świadczeń socjalnych ze środków ZFŚS czy świadczenia urlopowego egzekucja komornicza jest dopuszczalna i że w takim przypadku nie stosuje się ochronnych przepisów prawa pracy dotyczących potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Następnie stanowisko to ulegało stopniowej zmianie, czego wyrazem było wydanie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opinii (udostępnionej naszemu Wydawnictwu w dniu 4 lipca 2011 r.). Resort pracy uznał w niej, że do świadczeń przyznawanych z ZFŚS nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy odnoszące się do potrąceń z wynagrodzenia za pracę ani też przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące postępowania egzekucyjnego. Zdaniem resortu, świadczenia z ZFŚS jako świadczenia uznaniowe i socjalne oraz nieprzejawiające związku z wynagrodzeniem za pracę, w ogóle nie podlegały egzekucji.

Przytoczone stanowisko - które przez analogię można było w pewnym zakresie odnieść do świadczenia urlopowego - odnosiło się jednak do typowego zajęcia wynagrodzenia za pracę, którego przedmiotem jest wyłącznie to wynagrodzenie. Dlatego po rozszerzeniu zakresu zajęcia na inne wierzytelności, realizacja potrącenia ze świadczeń pozawynagrodzeniowych (np. zasiłku chorobowego, dopłaty urlopowej z ZFŚS czy świadczenia urlopowego) jest możliwa. Przy dokonywaniu potrąceń ze świadczeń socjalnych nie stosuje się kwoty wolnej od potrąceń ani górnej granicy potrąceń.

Jeżeli więc pracodawca otrzyma zajęcie wynagrodzenia za pracę i innych wierzytelności, to na podstawie takiego zajęcia powinien dokonywać potrąceń również ze świadczeń socjalnych, chyba że w piśmie o zajęciu wskazano, jakie konkretnie wierzytelności podlegają temu zajęciu (np. że zajęcie dotyczy wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności z zasiłku chorobowego).

www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.UrlopyPracownicze.pl » 

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.