ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (562) z dnia 10.08.2022

Czy informować pracowników o wypłacie świadczenia urlopowego?

1) Od 1 stycznia br. wypłacamy pracownikom świadczenie urlopowe. Czy do tego celu powinniśmy wydać regulamin? Czy mamy obowiązek poinformować pracowników o wypłacie tego świadczenia?

Wypłata świadczenia urlopowego nie obliguje do wydania osobnego aktu prawa wewnętrznego. Nie jest też wymagana specjalna informacja, choć nie występuje także żaden zakaz w tym przedmiocie. O tym, że świadczenie będzie wypłacane przesądzają przepisy i informacja o rezygnacji z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dalej Funduszu, którą należy pracownikom przekazać w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u pracodawcy.

Pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć Fundusz do wysokości i na zasadach określonych w art. 5 ustawy o Funduszu lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe (art. 3 ust. 3 ustawy o Funduszu). Zakładamy, że Czytelnik należy do tej grupy. Jeśli tak jest w istocie, powinien pamiętać, iż wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika oraz (poza młodocianymi) powinna pozostawać w proporcji do wymiaru czasu pracy pracownika.

Ważne: Świadczenie urlopowe wypłaca się raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w tym roku z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym jego rozpoczęcie.

Tak jednoznaczne uregulowanie zasad dotyczących świadczenia urlopowego w ustawie o Funduszu czyni wydanie aktu wewnętrznego w omawianym zakresie zbytecznym. Dlatego też ustawodawca narzucił taki wymóg tylko co do zasad i warunków korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasad przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej (art. 8 ust. 2 ustawy o Funduszu).

Nie jest też niezbędna odrębna informacja o wypłacie świadczenia urlopowego. Wynika to pośrednio z innego dokumentu. Pracodawca ma bowiem obowiązek wprowadzenia postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego do układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania. Jeżeli nie jest objęty/zobowiązany do wydania wymienionych aktów wewnętrznych, informuje pracowników o nietworzeniu Funduszu i niewypłacaniu świadczenia urlopowego w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób u siebie przyjęty (art. 3 ust. 3a-3b ustawy o Funduszu). Skoro pracodawca z pytania nie tworzy Funduszu, z pewnością wypełnił powyższe obowiązki, nie wymieniając w informacji świadczenia urlopowego, gdyż nie zrezygnował z jego wypłaty. Tym samym dał podstawy do słusznego przyjęcia, iż będzie ono wypłacane.

Zwracamy uwagę! W literaturze przedmiotu można spotkać stanowisko, iż informację, o której mowa wyżej, przekazuje tylko ten pracodawca, który rezygnuje z obydwu form pomocy socjalnej.


2) Czy możemy wykluczyć z prawa do świadczenia urlopowego nowo zatrudnionych pracowników, np. takich, którzy podjęli pracę w bieżącym roku kalendarzowym?

Językowa wykładnia przepisu na to nie pozwala. Świadczenie urlopowe wypłaca się każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 3 ust. 5 ustawy o Funduszu). Status pracownika posiada natomiast każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę (bez względu na rodzaj), powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 K.p.). Co prawda w literaturze przedmiotu prezentowany jest niekiedy pogląd, którym można by się posiłkować, iż świadczenia z Funduszu mogą być ograniczane ze względu na okres/rodzaj zatrudnienia (np. podczas umowy na okres próbny). Jednak jego prawidłowość jest podważana z uwagi na brzmienie przepisu w tym zakresie. W myśl art. 2 pkt 5 ustawy o Funduszu, osobami uprawnionymi do korzystania z Funduszu są bowiem m.in. pracownicy i ich rodziny. 

MRiPSStanowisko to podziela Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa z 20 czerwca 2022 r. wyjaśniło, że zastosowanie: "(...) przesłanki stażowej (kryterium zarówno ogólnego stażu jak i zakładowego) oraz rodzaju zatrudnienia warunkujących to prawo budziłoby zasadnicze wątpliwości prawne. (...)".

www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.UrlopyPracownicze.pl » 

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.