ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 9 (561) z dnia 1.05.2022

Moment potrącalności świadczenia urlopowego

Pracownik spółki z o.o. od 1 czerwca 2022 r. będzie przebywać na urlopie wypoczynkowym. 27 maja 2022 r. spółka wypłaci pracownikowi świadczenie urlopowe, ustalone zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Kiedy wartość tego świadczenia należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

W praktyce koszt świadczenia urlopowego zaliczany jest do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty takiego świadczenia, niezależnie od tego czy pracodawca wypłaca je terminowo, czy też z opóźnieniem.

Przypomnijmy, że pracodawca spoza sfery budżetowej zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zwany dalej Funduszem) albo wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe. Tak wynika z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 746 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Taki pracodawca może również zrezygnować z tworzenia Funduszu i jednocześnie z wypłacania świadczenia urlopowego.

Zasadą jest, że wypłaty takiego świadczenia dokonuje się raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata świadczenia musi nastąpić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego. Tak stanowi art. 3 ust. 5 i 5a ustawy.

Zwróć uwagę!

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, w przypadku wystąpienia u pracodawcy spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń, pracodawca może zawiesić wypłatę świadczenia urlopowego (art. 15ge ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.).

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć odpisu podstawowego na Fundusz określonego w art. 5 ust. 2, 2a i 3 ustawy - odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika, z tym że dla zatrudnionych - z wyłączeniem młodocianych - wysokość tego świadczenia ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy (art. 3 ust. 4 ustawy).

W 2022 r. wysokość świadczenia urlopowego, zakładając, że odpowiada wysokości odpisu podstawowego określonego w ustawie, dla pracownika zatrudnionego w "normalnych" warunkach, w pełnym wymiarze czasu pracy, wynosi 1.662,97 zł.

W myśl art. 15 ust. 4g updop, należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 updof, tj. przychody m.in. ze stosunku pracy oraz stosunków pokrewnych, a więc również świadczenia urlopowe, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 updop, na podstawie którego koszty z tytułu takich należności wypłacanych po terminie stają się kosztami podatkowymi dopiero w dacie ich wypłaty (postawienia do dyspozycji) pracownikowi.

Wprawdzie w treści powołanego art. 15 ust. 4g updop mówi się o należnościach, które są należne za poszczególne miesiące, jednak zasady ujmowania należności miesięcznych stosuje się analogicznie do należności przysługujące za inne okresy.

Jak już zauważyliśmy, wypłata świadczenia urlopowego powinna nastąpić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.

Ze stanu faktycznego zaprezentowanego w pytaniu wynika, że spółka dochowa terminu wypłaty świadczenia. Wobec tego ma prawo zaliczyć jego wartość do kosztów podatkowych w maju 2022 r. Gdyby natomiast takiej wypłaty dokonała np. w czerwcu 2022 r. lub w innym kolejnym miesiącu, to wówczas zastosowanie znalazłby powołany art. 16 ust. 1 pkt 57 updop.

Reasumując, w praktyce świadczenie urlopowe jest zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu jego wypłaty (postawienia do dyspozycji) pracownikowi, niezależnie od tego czy pracodawca dochowuje terminu wypłaty czy wypłaca je z opóźnieniem.

Wspomnijmy, że wartość świadczenia urlopowego podlega u pracownika opodatkowaniu wraz z innymi przychodami uzyskanymi ze stosunku pracy (stosunku pokrewnego).

www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.