Gazeta Podatkowa nr 60 (1726) z dnia 27.07.2020
Nabycie prawa do świadczenia urlopowego
Pracownik jest zatrudniony u pracodawcy od 1 stycznia 2020 r. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 r. świadczył pracę na 1/2 etatu w wymiarze 5 godzin od poniedziałku do czwartku, natomiast od 1 lipca 2020 r. wykonuje pracę na 1/4 etatu, pracując w środy i czwartki po 5 godzin (w ramach obowiązującego wymiaru czasu pracy). Z urlopu zamierza skorzystać w pierwszej połowie sierpnia 2020 r. Ile dni urlopu wypoczynkowego musi wykorzystać, aby otrzymać świadczenie urlopowe?
Zasady nabywania prawa do świadczenia urlopowego określa ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1070). Stanowi ona w art. 3 ust. 5, że świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Warunkiem wypłaty tego świadczenia jest więc wykorzystanie przez pracownika odpowiedniej liczby dni urlopu wypoczynkowego. Jednocześnie ustawodawca zastrzegł, że wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika. Przy czym, w przypadku pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach oraz wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, wysokość świadczenia ustala się proporcjonalnie do wymiaru ich czasu pracy.
Wypłata świadczenia urlopowego następuje raz w roku, nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego przypadającego na wspomniane 14 dni kalendarzowe. Wskazana liczba 14 dni urlopu obejmuje zarówno dni robocze, dni wolne od pracy, niedziele, jak i święta.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik obecnie świadczy pracę na 1/4 etatu, zasadniczo w środy i czwartki po 5 godzin na dobę. Jeżeli chciałby skorzystać z urlopu wypoczynkowego np. od 5 sierpnia 2020 r., to 14 dni tego urlopowego odpoczynku uprawniających do świadczenia urlopowego upłynie 18 sierpnia 2020 r. Odpoczynek ten będzie wówczas przypadał na 4 dni robocze, 10 dni wolnych od pracy, w tym dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, niedziele i dzień świąteczny (15 sierpnia 2020 r.). Z pytania nie wynika, w jakich warunkach jest zatrudniony pracownik. Zakładając, że wysokość świadczenia urlopowego odpowiada wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS, to w 2020 r.:
- pracownikowi zatrudnionemu w normalnych warunkach na 1/4 etatu przysługuje ono w wysokości 387,57 zł,
- pracownikowi wykonującemu prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze zatrudnionemu na 1/4 etatu przysługuje ono w wysokości 516,75 zł.
Wysokość świadczenia urlopowego obowiązującego w 2020 r. dla zatrudnionych w różnych wymiarach czasu pracy dostępna jest w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|