Gazeta Podatkowa nr 103 (1560) z dnia 24.12.2018
Urlop na przełomie roku a świadczenie urlopowe
Pracownica w bieżącym roku przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 20 grudnia br. rozpoczęła urlop wypoczynkowy, który zakończy się pod koniec stycznia 2019 r. W firmie wypłacamy świadczenie urlopowe. Czy pracownica nabędzie prawo do tego świadczenia za 2018 r.?
NIE. Z okoliczności podanych w pytaniu wynika, że pracownica uzyska prawo do świadczenia urlopowego za urlop, który wykorzysta w styczniu 2019 r.
Wypłata świadczenia urlopowego następuje na warunkach określonych w art. 3 ust. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1316 ze zm.). Przepis ten stanowi, że świadczenie urlopowe wypłaca się raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Z brzmienia przywołanej regulacji wyraźnie wynika, że omawiane świadczenie przysługuje w tym roku kalendarzowym, w którym został wykorzystany (a nie tylko rozpoczęty) 14-dniowy urlop wypoczynkowy. Dla nabycia prawa do świadczenia konieczne jest więc, aby wskazany wymiar urlopu przypadał w danym roku kalendarzowym, a nie na przełomie lat kalendarzowych - chyba że części lub część urlopu wypoczynkowego przypadające na dany rok wyniosą co najmniej 14 dni kalendarzowych (przykład). W takim przypadku pracownik nabywa prawo do jednego lub dwóch świadczeń urlopowych. Należy nadmienić, że do wymaganych przez art. 3 ust. 5 ustawy o ZFŚS 14 dni urlopu wlicza się wszystkie kolejne dni kalendarzowe wypoczynku, zarówno dni wolne (w tym świąteczne), jak i robocze.
Przykład W grudniu 2018 r. firma wypłacająca świadczenie urlopowe udzieliła urlopu wypoczynkowego dwóm pracownicom (które z powodu wielomiesięcznych nieobecności w pracy nie korzystały w tym roku z co najmniej 14-dniowego urlopu wypoczynkowego):
Pierwsza z pracownic nie otrzyma świadczenia urlopowego za 2018 r., otrzyma natomiast to świadczenie za urlop, który wykorzysta w styczniu 2019 r. Druga z pracownic nie otrzyma świadczenia urlopowego ani za urlop wykorzystany w 2018 r., ani w styczniu 2019 r. W tej sytuacji nie ma znaczenia, że urlop wypoczynkowy łącznie osiąga wymiar co najmniej 14 dni kalendarzowych. |
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|