ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 103 (1560) z dnia 24.12.2018

Urlop na przełomie roku a świadczenie urlopowe

Pracownica w bieżącym roku przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 20 grudnia br. rozpoczęła urlop wypoczynkowy, który zakończy się pod koniec stycznia 2019 r. W firmie wypłacamy świadczenie urlopowe. Czy pracownica nabędzie prawo do tego świadczenia za 2018 r.?

NIE. Z okoliczności podanych w pytaniu wynika, że pracownica uzyska prawo do świadczenia urlopowego za urlop, który wykorzysta w styczniu 2019 r.

Wypłata świadczenia urlopowego następuje na warunkach określonych w art. 3 ust. 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1316 ze zm.). Przepis ten stanowi, że świadczenie urlopowe wypłaca się raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Z brzmienia przywołanej regulacji wyraźnie wynika, że omawiane świadczenie przysługuje w tym roku kalendarzowym, w którym został wykorzystany (a nie tylko rozpoczęty) 14-dniowy urlop wypoczynkowy. Dla nabycia prawa do świadczenia konieczne jest więc, aby wskazany wymiar urlopu przypadał w danym roku kalendarzowym, a nie na przełomie lat kalendarzowych - chyba że części lub część urlopu wypoczynkowego przypadające na dany rok wyniosą co najmniej 14 dni kalendarzowych (przykład). W takim przypadku pracownik nabywa prawo do jednego lub dwóch świadczeń urlopowych. Należy nadmienić, że do wymaganych przez art. 3 ust. 5 ustawy o ZFŚS 14 dni urlopu wlicza się wszystkie kolejne dni kalendarzowe wypoczynku, zarówno dni wolne (w tym świąteczne), jak i robocze.

Przykład

W grudniu 2018 r. firma wypłacająca świadczenie urlopowe udzieliła urlopu wypoczynkowego dwóm pracownicom (które z powodu wielomiesięcznych nieobecności w pracy nie korzystały w tym roku z co najmniej 14-dniowego urlopu wypoczynkowego):

- pierwszej od 20 grudnia 2018 r. do 15 stycznia 2019 r.,
- drugiej od 24 grudnia 2018 r. do 7 stycznia 2019 r.

Pierwsza z pracownic nie otrzyma świadczenia urlopowego za 2018 r., otrzyma natomiast to świadczenie za urlop, który wykorzysta w styczniu 2019 r. Druga z pracownic nie otrzyma świadczenia urlopowego ani za urlop wykorzystany w 2018 r., ani w styczniu 2019 r. W tej sytuacji nie ma znaczenia, że urlop wypoczynkowy łącznie osiąga wymiar co najmniej 14 dni kalendarzowych.

www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.UrlopyPracownicze.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.