ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 7 (1152) z dnia 22.01.2015

Świadczenia z ZFŚS od kilku pracodawców

Przyznajemy pracownikom różne pozapłacowe świadczenia finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jeden z nich zatrudniony na 3/4 etatu otrzymał w 2014 r. takie świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 380 zł. Nieoficjalnie posiadamy informację, że podobne świadczenia uzyskał on w tym samym okresie od drugiego pracodawcy, a ich łączna wartość przekroczyła roczny limit objęty zwolnieniem od podatku. Czy w tej sytuacji w PIT-11 za 2014 r. powinniśmy mu wykazać wartość świadczenia z ZFŚS, od którego nie potrąciliśmy zaliczki na podatek?

W podatku dochodowym poszczególni płatnicy będący pracodawcami tej samej osoby "dysponują" wspólnym limitem zwolnienia podatkowego w stosunku do dokonywanych przez siebie świadczeń finansowanych z ZFŚS, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Świadczenia te, niezależnie od ilości podmiotów je przyznających, są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych łącznie do wysokości 380 zł w roku podatkowym.

Ustawa o pdof nie zawiera jednak uregulowań zobowiązujących pracodawców do wymiany między sobą informacji o wysokości tego typu świadczeń przyznanych ich wspólnemu pracownikowi. Nie zobowiązuje ona również pracowników do informowania podmiotu przyznającego określone świadczenie, w jakiej wartości przekazał je inny podmiot. W efekcie należy przyjąć, że dany pracodawca zobligowany jest do poboru zaliczek jedynie od dokonanych przez siebie świadczeń i to wyłącznie, gdy ich wartość przekroczy limit 380 zł. Wtedy nadwyżkę ponad tę kwotę powinien on zakwalifikować i doliczyć do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika ze stosunku pracy oraz od ich łącznej kwoty wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy.

Wobec powyższego możliwa jest sytuacja, w której pracownik zatrudniony w dwóch firmach otrzymał w danym roku z ZFŚS od każdego z pracodawców świadczenia wolne od podatku (np. od jednego o wartości 310 zł, a od drugiego o wartości 287 zł), jednak ich suma jest na tyle duża, że przekracza ustawowo określony limit kwotowy. Wówczas nadwyżka ponad kwotę 380 zł podlega opodatkowaniu. Jednak informacje roczne sporządzane przez poszczególne zakłady pracy (PIT-11) w takim przypadku nie będą odzwierciedlać rzeczywistej wysokości przychodów podlegających opodatkowaniu. Gdy bowiem wartość omawianych świadczeń nie przekracza w danym roku limitu zwolnienia u każdego z nich, płatnicy ci nie ujmą ich w wystawianych przez siebie informacjach PIT-11. Wówczas to na pracowniku ciąży obowiązek samodzielnego ustalenia wartości świadczenia podlegającego opodatkowaniu i wykazania go w zeznaniu rocznym.

Z tego względu, pomimo braku ustawowego obowiązku w tym zakresie, moim zdaniem warto, aby zakłady pracy przekazywały pracownikom informacje o wysokości świadczeń z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof otrzymanych w danym roku z zaznaczeniem, w jaki sposób powinni je opodatkować, jeśli uzyskali je jeszcze z innych źródeł. Z pewnością ułatwi to im rzetelne rozliczenie się z fiskusem.

www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.