Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (1117) z dnia 10.01.2022
Dopłaty z ZFŚS dla małżonków zatrudnionych w jednej firmie
W styczniu 2022 r. większość pracowników wykorzystuje zaległe urlopy. Czy współmałżonkom zatrudnionym w tej samej firmie przysługują podwójne dopłaty urlopowe z ZFŚS, czy tylko jedna? Nadmieniam, że z urlopu będą korzystać w tym samym czasie.
Każdemu ze współmałżonków przysługiwać będą wspomniane w pytaniu dopłaty (zwane niekiedy wczasami pod gruszą), na tych samych zasadach co pozostałym pracownikom i na uprawnienie to nie ma wpływu korzystanie z urlopu wypoczynkowego w tym samym okresie. |
Dopłaty do urlopu z ZFŚS, o których mowa w pytaniu, to nic innego jak dofinansowanie wypoczynku indywidualnie zorganizowanego przez pracownika. Będąc świadczeniem mieszczącym się w definicji działalności socjalnej zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 746), dalej: ustawy o funduszu socjalnym, może być ono sfinansowane ze środków tego funduszu.
Jako osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS przywołana ustawa, w art. 2 pkt 5, wymienia pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w stosownym regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych ze wspomnianego funduszu.
W pytaniu zabrakło wyraźnej informacji o tym, na jakiej podstawie są zatrudnieni współmałżonkowie - umowy cywilnoprawnej, czy też umowy o pracę. Z treści pytania możemy się jednak domyślać, że każdy z małżonków zatrudniony jest na podstawie drugiej z wymienionych umów, a więc jest pracownikiem w rozumieniu art. 2 K.p., a tym samym należy do osób ustawowo uprawnionych do korzystania ze środków ZFŚS.
Ustawa o funduszu socjalnym nie wprowadza odrębnych zasad dotyczących sytuacji, gdzie w jednym zakładzie pracy zatrudnieni są obaj małżonkowie. Oznacza to, że każdy z nich ma prawo do korzystania ze środków ZFŚS na tych samych zasadach co pozostali pracownicy.
Jedynym ograniczeniem, zawartym w art. 8 ust. 1 ustawy o funduszu socjalnym, jest uzależnienie prawa do dopłat i ich wysokości od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej - w tym przypadku pracownika.
Szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dopłat z ZFŚS powinny być określone w zakładowym regulaminie gospodarowania jego środkami. Akt ten nie może jednak ograniczać kręgu osób ustawowo uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych.
Może natomiast zawierać postanowienia wprowadzające odrębne reguły postępowania w sytuacji, jeśli obaj małżonkowie zatrudnieni w tym samym zakładzie złożą jednocześnie wnioski o przyznanie tego samego rodzaju dopłaty. W praktyce dotyczy to najczęściej świadczeń przyznawanych na dzieci i współmałżonków. W przypadku dzieci przykładem może być tu zapis ograniczający prawo do paczek świątecznych dla dzieci tylko dla jednego z rodziców razem pracujących. W stosunku do współmałżonków dopuszczalny jest z kolei zapis, że dopłaty przysługują tylko na małżonka będącego na utrzymaniu osoby uprawnionej, a więc nieposiadającego własnych źródeł dochodu.
Reasumując, przed podjęciem decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania wczasów pod gruszą Czytelnik powinien sprawdzić co mówi na ten temat obowiązujący u niego regulamin gospodarowania środkami ZFŚS.
Niemniej jednak - z uwagi na to, że regulamin ten nie może ograniczać kręgu osób ustawowo uprawnionych do korzystania ze środków funduszu socjalnego - można przyjąć, że każdy ze wspomnianych małżonków powinien otrzymać dopłaty do wczasów na siebie, razem więc otrzymają podwójną dopłatę.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|