Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (1081) z dnia 10.01.2021
Umorzenie pożyczki z ZFŚS po śmierci pracownika
Udzieliliśmy pracownikowi pożyczki mieszkaniowej z ZFŚS. Pracownik zmarł. Jak potraktować podatkowo kwotę niespłaconej pożyczki, jeśli zostanie ona umorzona? Jak ująć w księgach rachunkowych umorzenie ww. pożyczki?
Skutki w podatku dochodowym umorzonej kwoty pożyczki z ZFŚS po śmierci pracownika zależą od zapisów regulaminu ZFŚS lub umowy pożyczki (szczegóły w artykule). |
Regulacje kodeksowe
Zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
W myśl art. 922 § 1 K.c., prawa i obowiązki zmarłego, co do zasady, przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców.
Umorzenie pożyczki a przychód podatkowy
Dla celów PIT samo udzielenie pożyczki jest obojętne podatkowo - nie stanowi u otrzymującego pożyczkę przychodu podlegającego opodatkowaniu. Przychód podatkowy może powstać dopiero w momencie umorzenia pożyczki lub jej części. Jeżeli umorzenie pożyczki (jej części) następuje po śmierci pracownika, przychód może jednak powstać u spadkobierców. Jeśli w regulaminie ZFŚS lub umowie pożyczki zawarto zapis o obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobiercę po śmierci pożyczkobiorcy, to umorzenie pozostałej do spłaty kwoty pożyczki powoduje u spadkobiercy przychód podatkowy. Przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOF. W tej sytuacji pożyczkodawca (zakład pracy) nie pełni roli płatnika podatku dochodowego, ma jednak obowiązek wystawić informację PIT-11, w której wykaże przychód w wysokości umorzonej pożyczki.
Z kolei, jeśli zapisy umowy pożyczki lub regulamin ZFŚS nie nakładają na spadkobierców obowiązku uregulowania niespłaconej kwoty pożyczki, zobowiązanie zaciągnięte przez pracownika tytułem pożyczki wygasa z chwilą śmierci pracownika. W takiej sytuacji u spadkobiercy nie powstaje przychód, a zakład pracy nie jest zobowiązany do wystawienia informacji PIT-11.
Takie stanowisko prezentują również organy podatkowe, w tym m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 grudnia 2019 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.551.2019.1.DA, w której czytamy:
"(...) jeżeli umorzenie pożyczki następuje po śmierci pożyczkobiorcy (pracownika), a w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub w umowie o udzielenie pożyczki zawarto zapis o obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobiercę po śmierci pożyczkobiorcy, to udzielona pożyczka umorzona zostaje spadkobiercy, a nie pracownikowi. W tej sytuacji przychód w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskuje spadkobierca, przejmujący obowiązki dłużnika, a pożyczkodawca ma obowiązek wystawić PIT-11 (...).
(...) Natomiast w sytuacji, gdy żadne zapisy Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub umowy o udzielenie pożyczki zawartej z pożyczkobiorcą nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobiercę, a udzielona pożyczka umarzana jest w związku ze śmiercią pracownika - zobowiązanie zaciągnięte przez pracownika tytułem pożyczki wygasa z chwilą śmierci. Pracodawca zatem nie jest zobowiązany do wystawienia PIT-11 spadkobiercom, gdyż umorzenie to nie wywołuje żadnych skutków podatkowych. (...)"
Ujęcie w księgach rachunkowych
W księgach rachunkowych umorzenie pożyczki udzielonej ze środków ZFŚS ujmuje się na zmniejszenie wielkości funduszu, zapisem:
- Wn konto 85-0 "Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych", - Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami". |
Podstawą dokonania takich zapisów będzie pisemna decyzja kierownika jednostki określająca kwotę umorzonej pożyczki.
Ponieważ, jak już wskazano, w związku z umorzeniem pożyczki pracodawca nie pełni roli płatnika podatku dochodowego, nawet w przypadku wystąpienia przychodu u spadkobiercy, nie ujmuje się z tego tytułu zobowiązania podatkowego w księgach rachunkowych pracodawcy.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|