Gazeta Podatkowa nr 75 (1741) z dnia 17.09.2020
Opodatkowanie dofinansowania wypoczynku
Dokonujemy dopłat do wypoczynku pracowników i ich dzieci z ZFŚS. Jeden z pracowników złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku własnego, małżonki oraz dwójki pełnoletnich (26 lat i 33 lata) niepełnosprawnych dzieci. Czy od kwoty dofinansowania przyznanej pełnoletniemu dziecku pracownika należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1305555)
Dopłaty do zorganizowanych form wypoczynku pracownika oraz jego rodziny zasadniczo stanowią dla pracowników przychody podlegające opodatkowaniu. Jednak po spełnieniu ustawowych warunków dofinansowanie wypoczynku dzieci korzystać może m.in. ze zwolnienia z pdof na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o pdof (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426). Wskazane w nim zwolnienie dotyczy m.in. dopłat (bez względu na ich wysokość) wypoczynku zorganizowanego dzieci i młodzieży do lat 18, jak również przejazdów z nim związanych, jeżeli są one finansowane z ZFŚS.
Z pytania wynika, że jeden z pracowników otrzymał z ZFŚS dofinansowanie wypoczynku m.in. dwojga dzieci, które mają już ukończone 18 lat. Z tego względu nie obejmuje go wskazane zwolnienie, niezależnie od tego, że dzieci te, jak można się z pytania domyślać, jako osoby niepełnosprawne pozostają pod jego opieką i na jego utrzymaniu. Świadczenia przyznawane pracownikom na dzieci, które nie spełniają warunków do zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o pdof, podobnie jak przyznawane pracownikom i ich małżonkom, o ile finansowane są ze środków ZFŚS, korzystają jednak ze zwolnienia z podatku na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof. Na jego podstawie wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej rzeczowych świadczeń oraz uzyskanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości m.in. ze środków ZFŚS. Kwota tego zwolnienia jest jednak limitowana. Na mocy przepisów tarczy antykryzysowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 568 ze zm.) w latach 2020-2021 wartość wskazanych w przywołanym przepisie świadczeń korzysta ze zwolnienia łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.000 zł.
Zatem świadczenie pieniężne dla pracownika w postaci dofinansowania jego wypoczynku, a także małżonka i pełnoletnich dzieci, łącznie z pozostałymi świadczeniami pieniężnymi i rzeczowymi uzyskanymi w bieżącym roku z ZFŚS, jest wolne od podatku do wysokości 2.000 zł. Jeżeli natomiast przekracza tę kwotę, to nadwyżka podlega opodatkowaniu. Wówczas pracodawca wypłacający dofinansowanie powinien ją zakwalifikować u pracownika jako przychód ze stosunku pracy, który będzie podlegał opodatkowaniu. Pracodawca w takim przypadku ma obowiązek doliczenia kwoty dofinansowania wynagrodzenia pracownika, który je otrzymał, a następnie od sumy jego składników naliczenia i potrącenia zaliczki na podatek dochodowy.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|