ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 75 (1741) z dnia 17.09.2020

Opodatkowanie dofinansowania wypoczynku

Dokonujemy dopłat do wypoczynku pracowników i ich dzieci z ZFŚS. Jeden z pracowników złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku własnego, małżonki oraz dwójki pełnoletnich (26 lat i 33 lata) niepełnosprawnych dzieci. Czy od kwoty dofinansowania przyznanej pełnoletniemu dziecku pracownika należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1305555)

Dopłaty do zorganizowanych form wypoczynku pracownika oraz jego rodziny zasadniczo stanowią dla pracowników przychody podlegające opodatkowaniu. Jednak po spełnieniu ustawowych warunków dofinansowanie wypoczynku dzieci korzystać może m.in. ze zwolnienia z pdof na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o pdof (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426). Wskazane w nim zwolnienie dotyczy m.in. dopłat (bez względu na ich wysokość) wypoczynku zorganizowanego dzieci i młodzieży do lat 18, jak również przejazdów z nim związanych, jeżeli są one finansowane z ZFŚS.

Z pytania wynika, że jeden z pracowników otrzymał z ZFŚS dofinansowanie wypoczynku m.in. dwojga dzieci, które mają już ukończone 18 lat. Z tego względu nie obejmuje go wskazane zwolnienie, niezależnie od tego, że dzieci te, jak można się z pytania domyślać, jako osoby niepełnosprawne pozostają pod jego opieką i na jego utrzymaniu. Świadczenia przyznawane pracownikom na dzieci, które nie spełniają warunków do zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o pdof, podobnie jak przyznawane pracownikom i ich małżonkom, o ile finansowane są ze środków ZFŚS, korzystają jednak ze zwolnienia z podatku na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof. Na jego podstawie wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej rzeczowych świadczeń oraz uzyskanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości m.in. ze środków ZFŚS. Kwota tego zwolnienia jest jednak limitowana. Na mocy przepisów tarczy antykryzysowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 568 ze zm.) w latach 2020-2021 wartość wskazanych w przywołanym przepisie świadczeń korzysta ze zwolnienia łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.000 zł.

Zatem świadczenie pieniężne dla pracownika w postaci dofinansowania jego wypoczynku, a także małżonka i pełnoletnich dzieci, łącznie z pozostałymi świadczeniami pieniężnymi i rzeczowymi uzyskanymi w bieżącym roku z ZFŚS, jest wolne od podatku do wysokości 2.000 zł. Jeżeli natomiast przekracza tę kwotę, to nadwyżka podlega opodatkowaniu. Wówczas pracodawca wypłacający dofinansowanie powinien ją zakwalifikować u pracownika jako przychód ze stosunku pracy, który będzie podlegał opodatkowaniu. Pracodawca w takim przypadku ma obowiązek doliczenia kwoty dofinansowania wynagrodzenia pracownika, który je otrzymał, a następnie od sumy jego składników naliczenia i potrącenia zaliczki na podatek dochodowy.

www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.