Poradnik VAT nr 3 (507) z dnia 10.02.2020
Karnety przekazywane pracownikom z ZFŚS
Spółka kupuje karnety (ze środków ZFŚS) uprawniające pracowników do korzystania z różnych obiektów sportowych. Pracownicy ponoszą częściową odpłatność za karnety. Czy przekazanie tych karnetów podlega opodatkowaniu VAT?
W ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracownicy mogą korzystać z różnych form pomocy socjalnej finansowanej przez pracodawcę. Szczegóły tej działalności reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1352 ze zm.). Dla celów VAT czynności pracodawcy podejmowane w ramach działalności socjalnej nie mieszczą się w definicji działalności gospodarczej, a pracodawca w odniesieniu do wykonywanych czynności nie występuje w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że świadczenia te zarówno w części finansowanej z ZFŚS, jak i w części, którą pracodawca obciąża pracowników - nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Takie stanowisko potwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 27 maja 2013 r., nr PT1/033/20/831/KSB/12/RD50859 (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 12).
Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16 marca 2016 r., nr IBPP1/4512-189/16/AW stwierdzając, że: "(...) Zatem zarówno w sytuacji gdy pracodawca dokonuje zakupu przekazywanych pracownikom nieodpłatnie towarów i usług finansując wydatki w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a także w sytuacji, w której dany wydatek jest częściowo finansowany przez pracownika, pracodawca działa jedynie jako swego rodzaju pośrednik, a jego czynności związane są ściśle z rolą administratora ZFŚS. Nawet więc w przypadku częściowego partycypowania przez pracownika w kosztach nabytych towarów i usług trudno uznać, że odpłatność czyniona przez pracownika ma charakter wynagrodzenia za usługę pracodawcy, gdyż jego usługa w tym zakresie - jako administratora funduszu - ma charakter jedynie pośredniczenia w udostępnianiu pracownikowi usługi obcej, sfinansowanej ze środków Funduszu, z tytułu którego to działania pracodawca nie uzyskuje żadnego wynagrodzenia, gdyż odpłatność pracownika przekazywana jest na rachunek ZFŚS.
Obszerna baza interpretacji urzędowych dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Wniosku tego nie zmienia fakt, że ze względów praktycznych pracodawca jawi się także jako swego rodzaju pośrednik przekazujący środki pieniężne między sprzedawcą usługi a jej beneficjentem. Wynika to z faktu, iż z tytułu tego rodzaju działań o charakterze zaledwie techniczno-administracyjnym, podejmowanych dodatkowo całkowicie poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, w świetle podstawowych zasad systemowych VAT dany podmiot nie może stać się podatnikiem, a prowadzonych w tym zakresie czynności nie można uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W związku z czym działalność socjalna wykonywana przez Wnioskodawcę jako administratora ZFŚS (tj. nabywanie towarów i usług, jak również ich udostępnianie uprawnionym osobom w formie imprez integracyjnych i wycieczek) nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. (...)"
Zatem czynności wykonywane w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, świadczone przez pracodawcę, który administruje tym funduszem, wyłączone są z zakresu działania ustawy o VAT. Uznaje się, że są one podejmowane przez pracodawcę poza sferą jego aktywności jako przedsiębiorcy.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|