ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 73 (1635) z dnia 12.09.2019

Opodatkowanie świadczeń z ZFŚS

1) We wrześniu pracownik otrzyma z ZFŚS świadczenie pieniężne o wartości 470 zł. Z uwagi na to, że od początku br. uzyskał już inne świadczenia finansowane z tego źródła, ich łączna wartość przekroczy we wrześniu limit zwolnienia od podatku o 130 zł. Czy w takiej sytuacji należy opodatkować całą wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika we wrześniu?

NIE. Na gruncie pdof ustawodawca zwolnił z opodatkowania wartość otrzymywanych przez pracowników w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o ZFŚS, w całości sfinansowanych m.in. z tego funduszu rzeczowych świadczeń oraz otrzymywanych przez nich w tym zakresie świadczeń pieniężnych (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof).

Nie zawsze jednak ze zwolnienia może skorzystać cała wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika. Kwota tego zwolnienia jest bowiem limitowana. Wartość wskazanych przez ustawodawcę świadczeń korzysta z niego łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1.000 zł. W efekcie jedynie nadwyżka ponad tę kwotę podlega opodatkowaniu.

Stąd w omawianym przypadku tylko część otrzymanego we wrześniu br. świadczenia pieniężnego w kwocie 130 zł, jako nadwyżka ponad ustawowy limit, podlega opodatkowaniu wraz z pozostałymi składnikami wynagrodzenia pracownika. Świadczenie to w całości korzysta jednak ze zwolnienia z oskładkowania (przykład).



2) Czy wiedząc, że pracownik w innym zakładzie pracy również otrzymuje świadczenia z ZFŚS, pracodawca powinien żądać od pracownika informacji o ich wysokości w celu prawidłowego pobrania zaliczki na pdof?

Bez względu na to, że limit rocznego zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof dla sfinansowanych z ZFŚS oraz funduszy związków zawodowych świadczeń rzeczowych i pieniężnych, mieszczących się w zakresie działalności socjalnej, jest jeden dla wszystkich źródeł, z jakich pracownik je otrzymuje, pracownik nie jest zobowiązany składać danemu pracodawcy żadnego oświadczenia o świadczeniach otrzymanych ze wskazanych źródeł od innych płatników. Pracodawca zobligowany jest do poboru zaliczek jedynie od dokonanych przez siebie świadczeń. Tym samym, jedynie gdy przyznane przez niego świadczenia przekroczą limit 1.000 zł, nadwyżkę ponad tę kwotę pracodawca ma obowiązek opodatkować.

Przykład

Pracownik, którego miesięczne wynagrodzenie wynosi 3.400 zł, w lipcu br. uzyskał z ZFŚS dofinansowanie wypoczynku małoletnich dzieci w kwocie 660 zł, a we wrześniu dofinansowanie wczasów w kwocie 470 zł. Ponieważ łączna wartość świadczeń przekroczyła we wrześniu o 130 zł ustawowy limit 1.000 zł, pracodawca nadwyżkę tę powinien doliczyć do wynagrodzenia wypłaconego mu w tym miesiącu i obliczyć zaliczkę na pdof w następujący sposób:

- przychód ze stosunku pracy: (3.400 zł + 130 zł)  3.530 zł,
- podstawa obliczenia składek ZUS:  3.400 zł,
- obliczone składki ZUS: (13,71%)  466,14 zł
- podstawa obliczenia składki zdrowotnej:
(3.400 zł - 466,14 zł)
2.933,86 zł
- składka zdrowotna:
• (9%) 264,05 zł
• (7,75%)  227,37 zł
- podstawa opodatkowania (w zaokrągleniu): 
(3.400 zł + 130 zł) - (111,25 zł + 466,14 zł),
2.953 zł
- zaliczka na podatek: (2.953 zł × 18%) - 46,33 zł  485,21 zł,
- zaliczka do US (w zaokrągleniu) (485,21 zł - 227,37 zł):  258 zł,
- do wypłaty dla pracownika: 
(3.400 zł + 470 zł - 466,14 zł - 264,05 zł - 258 zł).
2.881,81 zł.

www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.