Gazeta Podatkowa nr 64 (1626) z dnia 12.08.2019
Dofinansowanie wczasów pracowników z ZFŚS
W naszej firmie istnieje możliwość dofinansowania letniego wypoczynku ze środków ZFŚS. W sierpniu 2019 r. przyznaliśmy pracownikowi dofinansowanie wczasów. Czy wartość tego dofinansowania powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych na zmniejszenie Funduszu w kwocie brutto, czy netto, czyli po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Pracodawcy mogą finansować ze środków ZFŚS m.in. letni wypoczynek pracowników i członków ich rodzin. Zasady tworzenia i wykorzystania tego Funduszu wynikają z ustawy o ZFŚS (Dz. U. z 2019 r. poz. 1352). W świetle art. 1 ust. 1 i art. 2 pkt 1 tej ustawy, ZFŚS może być przeznaczony m.in. na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, polegającej m.in. na świadczeniu przez pracodawców usług na rzecz różnych form wypoczynku.
W regulaminie ZFŚS powinna zostać zapisana możliwość oraz warunki dofinansowania różnych form wypoczynku. Ważne jest przy tym, aby wysokość dopłat była uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS).
W księgach rachunkowych utworzenie oraz wykorzystanie ZFŚS jest ewidencjonowane na koncie 85 "Fundusze specjalne" (w analityce: ZFŚS). Dofinansowanie wypoczynku pracowników i ich rodzin, które pochodzi ze środków ZFŚS, księguje się na zmniejszenie stanu tego Funduszu. Oznacza to, że przyznanie pracownikowi dofinansowania trzeba ująć po stronie Wn konta 85. Należy zaznaczyć, że jest ono księgowane w wartości brutto dopłaty, tj. łącznie z kwotą ewentualnej zaliczki na podatek podlegającą pobraniu od kwoty tego świadczenia. Operację przyznania dofinansowania pracownikowi można wprowadzić do ksiąg zapisem:
- Wn konto 85 "Fundusze specjalne" (w analityce: ZFŚS),
- Ma konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami".
Dla celów podatku dochodowego dofinansowanie ze środków ZFŚS stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.). Świadczenie to może jednak korzystać ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof. Z przepisu tego wynika, że wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o ZFŚS, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS (lub funduszy związków zawodowych), łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1.000 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Jeżeli świadczenie przekracza 1.000 zł, pracodawca zobowiązany jest pobrać od nadwyżki zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (przykład).
Przyznane pracownikowi dofinansowanie wypoczynku ze środków ZFŚS nie podlega oskładkowaniu. Warunkiem jest jednak, aby zostało ono przyznane zgodnie z kryterium socjalnym (według ustawy o ZFŚS), tj. w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
W ewidencji księgowej operację potrącenia ewentualnej zaliczki na podatek dochodowy można ujmować następująco:
- Wn konto 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami",
- Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z urzędem skarbowym - pdof).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|