ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (1014) z dnia 1.03.2019

Wpływ świadczenia 500+ oraz dochodu z umowy o dzieło na dofinansowanie z ZFŚS

Pracownik zamierzający w marcu br. wykorzystać 10 dni urlopu wystąpił o dofinansowanie tzw. wczasów pod gruszą ze środków ZFŚS. Posiada on czworo małoletnich dzieci. Czy przy ustalaniu dochodu, od którego zależy wysokość dofinansowania z ZFŚS, powinniśmy uwzględnić świadczenia 500+ pobierane na te dzieci oraz uzyskiwany przez żonę pracownika dochód z tytułu umowy o dzieło?

Obowiązki pracodawców w zakresie tworzenia i wydatkowania funduszu socjalnego określają przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1316 ze zm.). Z art. 8 ust. 1 przywołanej ustawy wynika, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu socjalnego powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionego. Natomiast w ust. 2 wspomnianego artykułu ustawy znajdziemy wyjaśnienie, że zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu socjalnego oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w stosownym regulaminie. Dokument ten powinien być uzgodniony ze związkami zawodowymi lub z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów - o ile u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa.

Jednocześnie przepisy ustawy o funduszu socjalnym nie uszczegółowiają, w jaki sposób należy ustalać sytuację socjalną pracownika uprawnionego do korzystania ze środków ZFŚS, pozostawiając uregulowanie tej kwestii pracodawcom, którzy odpowiednie zapisy powinni umieścić w regulaminie gospodarowania środkami ZFŚS. Najczęściej pod uwagę brany jest średni dochód rodziny z wyznaczonego w regulaminie okresu, np. kwartału lub półrocza, przypadający na członka rodziny. W takim przypadku uwzględniane są również dochody współmałżonka oraz dzieci pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Niewątpliwie za przychód taki należy uznać wynagrodzenie żony pracownika otrzymywane z tytułu umowy o dzieło - tym bardziej, że podlega ono opodatkowaniu.

Natomiast wątpliwości może budzić możliwość uwzględnienia w dochodzie branym pod uwagę przy ustalaniu dopłat z funduszu socjalnego świadczenia wypłacanego z programu "Rodzina 500+" na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.). Z jednej strony jest ono bowiem przychodem w rozumieniu art. 11 ustawy o PDOF, z drugiej zaś - na mocy art. 21 ust. 1 pkt 8 tejże ustawy - jest ono zwolnione z opodatkowania. Świadczenia 500+ nie bierze się także pod uwagę przy staraniach o świadczenia rodzinne, z pomocy społecznej, czy też z funduszu alimentacyjnego.

Z odpowiedzi podsekretarza stanu w MRPiPS (na zapytanie poselskie nr 2063) z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie wliczania otrzymywanego świadczenia wychowawczego z programu "Rodzina 500+" do dochodu, jako kryterium przy ustalaniu prawa do świadczeń z ZFŚS, można wywnioskować, że problem ten powinni rozstrzygnąć sami pracodawcy, wprowadzając odpowiednie zapisy do regulaminu funduszu socjalnego, oczywiście po ich skonsultowaniu ze związkami zawodowymi lub reprezentantem załogi.

Powyższe oznacza, że formalnie dopuszczalne jest zarówno uwzględnianie w średnim przychodzie rodziny świadczeń wychowawczych z programu "Rodzina 500+", jak i pomijanie tego rodzaju dochodu - wszystko zależy od zapisów znajdujących się w regulaminie ZFŚS.

Przykład 1

W regulaminie ZFŚS znajduje się zapis, że w średnim dochodzie rodziny uprawnionego mającym wpływ na przyznanie i określenie wysokości dopłat z ZFŚS bierze się pod uwagę dochody podlegające opodatkowaniu. Przy takim zapisie świadczenie 500+ nie powinno być uwzględniane we wspomnianym dochodzie, ponieważ jest ono wyłączone z opodatkowania.

Przykład 2

Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem ZFŚS, przy ustalaniu dochodu uwzględnianego przy przyznawaniu i określaniu wysokości dopłat z ZFŚS bierze się pod uwagę wszystkie dochody członków rodziny uprawnionego pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. W tym przypadku świadczenie 500+ powinno być uwzględniane we wspomnianym dochodzie.

www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.