ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (477) z dnia 1.02.2019

Roszczenie o nieodebrane w terminie świadczenie z ZFŚS przez rencistę - byłego pracownika

W dwóch ostatnich latach przyznano emerytom, rencistom byłym pracownikom świadczenia z okazji świąt Bożego Narodzenia, jednak nie wszyscy je odebrali. Jeden z rencistów zgłosił się w ubiegłym roku po odbiór świadczenia i wówczas upomniał się o wypłatę z poprzedniego roku. Jak należało potraktować to żądanie? Czy fakt, iż upłynął rok od momentu jego przyznania i nieodebrania uprawniał pracodawcę do odmowy tej wypłaty?

Do korzystania ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej Funduszu) są uprawnieni pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał takie prawo w regulaminie Funduszu. Tak wynika z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1316 z późn. zm.), dalej ustawy. Świadczenia z Funduszu zasadniczo nie mają charakteru roszczeniowego, ale zyskują go z chwilą przyznania i od tego momentu wymienione osoby mogą dochodzić ich realizacji (wypłaty), jeśli znalazły się w grupie, do której świadczenia mają trafić. Taką interpretację potwierdza Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 4 lipca 2007 r. (sygn. akt II PK 25/07, OSNP 2008/17-18/251). Oznacza to, że rencista-były pracownik, o którym mowa w pytaniu, ma prawo ubiegać się o przyznane mu z Funduszu, wcześniej nieodebrane świadczenie świąteczne. Czytelnik nie może odmówić realizacji tego żądania, ponieważ roszczenia o świadczenia z Funduszu nie przedawniają się z upływem roku. Wobec tego do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, jaki okres przedawnienia obowiązuje w przypadku byłych pracowników - rencistów i emerytów.

Sprawa o roszczenie pracownika z Funduszu jest sprawą z zakresu prawa pracy, a więc roszczenie to podlega przedawnieniu, jak roszczenie ze stosunku pracy, czyli po upływie 3 lat (art. 291 § 1 K.p. oraz wyrok SN z 4 lipca 2007 r.).

Powstaje jednak wątpliwość, czy w trzyletnim okresie może dochodzić spełnienia świadczenia z Funduszu były pracownik (tu rencista) pracodawcy, czy też zgodnie z art. 118 K.c., w brzmieniu obowiązującym od 9 lipca 2018 r. ma do tego prawo przez 6 lat (pozostałe terminy wymienione w tym przepisie nie znajdą zastosowania, ponieważ świadczenie z Funduszu nie jest świadczeniem okresowym ani nie wynika z działalności gospodarczej)?

W momencie ustania stosunku pracy następuje utrata statusu pracownika. Osoby tej nie dotyczą już unormowania Kodeksu pracy, co mogłoby wskazywać na działanie w jej przypadku przepisów Kodeksu cywilnego. W uzasadnieniach wyroków z 4 lipca 2007 r. oraz z 10 kwietnia 2013 r. (sygn. akt II PK 272/12, M.P.Pr. 2013/8/420-423) Sąd Najwyższy przyjął, że ze względu na umiejscowienie ustawy w systemie prawa pracy jako wyodrębnionej dziedzinie prawa, tu należy ulokować wynikające z niej świadczenia, co również determinuje przedawnienie i wyklucza stosowanie przepisów prawa cywilnego w tym zakresie. W uzasadnieniu wyroku z 19 kwietnia 2013 r. (sygn. akt III PK 43/12, OSNP 2014/7/98) Sąd Najwyższy uznał z kolei, że: "(...) hipotezą normy art. 291 § 1 K.p. objęte są wszystkie roszczenia ze stosunku pracy w rozumieniu art. 22 § 1 K.p, zarówno te, które są kompleksowo uregulowane w przepisach prawa pracy, jak i te, do których w kwestiach nieunormowanych tymi przepisami stosuje się - z mocy odesłania zawartego w art. 300 K.p. - przepisy Kodeksu cywilnego. (...)". Natomiast w uzasadnieniu wyroku z 7 września 1999 r. (sygn. akt I PKN 253/99, OSNP 2001/1/11) podkreślił ścisły związek uprawnień z Funduszu z istnieniem stosunku pracy obecnych lub byłych pracowników danego pracodawcy (w ich przypadku źródłem praw do świadczeń z Funduszu jest wcześniejszy stosunek pracy, który ustał ze względu na przejście na rentę lub emeryturę). Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że przedawnienie prawa byłego pracownika (tu rencisty) o realizację/wypłatę przyznanego mu, a nieodebranego świadczenia z Funduszu nastąpi po upływie 3 lat od dnia jego wymagalności. Identycznie rozstrzygnął tę kwestię Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w wyroku z 2 listopada 2015 r. (sygn. akt VI P 461/14).

Zwracamy uwagę! Według resortu pracy, roszczenie o spłatę pożyczki udzielonej z Funduszu na cele mieszkaniowe przedawnia się w terminie wynikającym z prawa cywilnego (por. stanowisko przesłane naszemu Wydawnictwu 8 sierpnia 2014 r.).

www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.