ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 19 (475) z dnia 1.10.2018

Świadczenia z ZFŚS od różnych pracodawców - zastosowanie limitu zwolnienia od podatku

Jak stosować przepis określający zwolnienie od podatku dla świadczeń finansowanych z ZFŚS do kwoty 1.000 zł, jeżeli w trakcie roku pracownik zmienia zakład pracy lub równocześnie pracuje w dwóch zakładach pracy? Czy zakład pracy będący kolejnym pracodawcą może żądać od pracownika podania danych o wysokości świadczeń pobranych u poprzedniego pracodawcy w ramach limitu zwolnienia?

Określony przepisami limit zwolnienia dotyczący świadczeń z ZFŚS wiąże pracodawcę i pracownika. Przy czym pracodawca uwzględnia ten limit na etapie pobierania zaliczek na podatek dochodowy od dochodów pracownika, a pracownik - w rocznym rozliczeniu podatku. Zakład pracy będący kolejnym pracodawcą nie może żądać od pracownika podania danych o wysokości świadczeń pobranych u poprzedniego pracodawcy.

1. Przesłanki stosowania zwolnienia

art. 21 ust. 1 pkt 67 updof ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku dochodowego, którego przedmiotem są świadczenia otrzymane przez pracowników m.in. z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z zasadą wyrażoną w tym przepisie, wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1.000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Zwróć uwagę!

Zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 67 updof dotyczy świadczeń:

  • otrzymanych przez pracownika,
     
  • otrzymanych w związku z działalnością socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,
     
  • o charakterze pieniężnym i rzeczowym (z wyłączeniem bonów talonów i innych znaków podlegających wymianie na towar lub usługę),
     
  • sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych,
     
  • do wysokości nieprzekraczającej łącznie w roku podatkowym kwoty 1.000 zł.

Zakład pracy pełni funkcję płatnika od wypłat ze stosunku pracy dokonywanych na rzecz pracowników, w związku z czym do jego obowiązków należy obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek od dochodów ze stosunku pracy oraz jej wpłacanie na rachunek urzędu skarbowego. Na płatniku ciąży również odpowiedzialność finansowa za niepobranie podatku lub pobranie i niewpłacenie podatku (art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej).

W tym kontekście obowiązywanie limitu zwolnienia w wysokości 1.000 zł w odniesieniu do świadczeń finansowanych z ZFŚS i funduszy związków zawodowych, jest istotne dla pracodawcy. Przy czym pracodawca nie jest zobligowany ani prawnie uprawniony, by żądać od pracownika informacji, czy pobierał on świadczenia z ZFŚS u innych pracodawców (u których stosunek pracy ustał lub trwa jednocześnie) oraz czy otrzymał świadczenia z funduszy związków zawodowych.

Zatem określając podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc roku podatkowego, pracodawca musi ustalić, czy suma przyznanych przez niego danemu pracownikowi świadczeń z ZFŚS nie przekroczyła kwoty 1.000 zł. W miesiącu, w którym limit ten zostanie przekroczony, nadwyżkę ponad kwotę 1.000 zł pracodawca musi doliczyć do dochodów pracownika podlegających opodatkowaniu. Wówczas również w kolejnych miesiącach, do końca roku podatkowego, podatek należy pobierać od wartości świadczeń, o których mowa, przyznawanych danemu pracownikowi. Jednocześnie kwotę (sumę) świadczeń opodatkowanych w trakcie roku, pracodawca musi wykazać w informacji PIT-11.

2. Uwzględnienie zwolnienia w rozliczaniu rocznym

Wysokość omawianego zwolnienia jest ograniczona kwotowo, a limit wynosi 1.000 zł i dotyczy łącznie świadczeń otrzymanych przez pracownika w roku podatkowym ze środków ZFŚS oraz funduszy związków zawodowych. Oznacza to, że jeżeli w trakcie roku podatkowego pracownik (jednocześnie lub kolejno) pracuje w różnych zakładach pracy i otrzymuje świadczenia z ZFŚS od różnych pracodawców oraz świadczenia z funduszy związków zawodowych, to każdy ze świadczeniodawców stosuje zwolnienie do kwoty 1.000 zł. Natomiast pracownik po zakończeniu roku podatkowego musi ustalić łączną wartość otrzymanych świadczeń.

Zwróć uwagę!

Limit w wysokości 1.000 zł dotyczy świadczeń otrzymanych przez pracownika w roku podatkowym ze środków ZFŚS i funduszy związków zawodowych, niezależnie od tego w ilu zakładach pracy i związkach zawodowych pobiera te świadczenia.

Jeśli łączna kwota (suma) świadczeń nie przekracza 1.000 zł, to pracownik nie musi ich wartości wykazywać do opodatkowania w zeznaniu podatkowym. Natomiast gdy suma świadczeń otrzymanych z ZFŚS od różnych pracodawców oraz świadczeń z funduszy związków zawodowych przekracza 1.000 zł, to nadwyżkę ponad tę kwotę pracownik musi wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować łącznie z innymi dochodami, do których ma zastosowanie skala podatkowa.

Należy dodać, że ciężar prawidłowego rozliczenia się z tytułu otrzymanych świadczeń spoczywa na pracowniku. Istotnym utrudnieniem jest fakt, że poszczególni świadczeniodawcy (zakłady pracy, związki zawodowe) nie są obowiązani wystawiać informacji podatkowych pracownikowi, gdy suma przyznanych świadczeń pochodzących osobno od każdego świadczeniodawcy nie przekroczyła w roku podatkowym 1.000 zł i w związku z tym w trakcie roku podatkowego świadczenia te nie były uwzględniane przy ustalaniu zobowiązania podatkowego ciążącego na pracowniku.

www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.