ZFŚS, fundusz socjalny, świadczenia socjalne, świadczenie urlopowe
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (989) z dnia 20.06.2018

Czy wysokość wczasów pod gruszą może być uzależniona od wymiaru czasu pracy?

Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu wypłaciliśmy "wczasy pod gruszą" w wysokości połowy pełnej stawki. Aktualnie osoba ta zwróciła się do nas z żądaniem dopłaty do kwoty przysługującej pracownikowi zatrudnionemu na pełnym etacie. Czy mamy taki obowiązek, skoro z ustawy o funduszu socjalnym wynika jednoznacznie, że wysokość świadczenia urlopowego uzależniona jest od wymiaru czasu pracy - i tak właśnie postąpiliśmy?

Jeżeli rzeczywiście mamy tu do czynienia z tzw. wczasami pod gruszą, które finansowane są ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to pracodawca nie powinien różnicować wysokości dofinansowania w zależności od wymiaru czasu pracy uprawnionego.

Zaszło tu pewne nieporozumienie, które dość często występuje w praktyce, a mianowicie z jednej strony Czytelnik wspomina o "wczasach pod gruszą", z drugiej zaś o świadczeniu urlopowym. Tymczasem są to dwa różne świadczenia finansowane z różnych środków, wobec których obowiązują różne zasady przyznawania.

Wczasy pod gruszą to nic innego, jak wypoczynek indywidualnie zorganizowany przez pracownika, dofinansowywany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą mogą wypłacać tylko pracodawcy tworzący ZFŚS. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2191 ze zm.), obowiązkiem takim generalnie objęci są pracodawcy:

  • zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
     
  • prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych - bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Zasady i warunki korzystania z dopłat z ZFŚS powinny być szczegółowo określone w zakładowym regulaminie gospodarowania jego środkami, uzgodnionym ze związkami zawodowymi lub w razie ich braku, z pracownikiem wybranym przez załogę, a wysokość dofinansowania uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionego.

O wysokości dopłat może decydować tylko sytuacja socjalna danej osoby, a nie np. rodzaj podpisanej z nią umowy o pracę, czy też - jak w opisanej sytuacji - wymiar czasu pracy.

Natomiast świadczenie urlopowe, o którym mowa w dalszej części pytania, może być wypłacane przez pracodawców, u których nie został utworzony ZFŚS i w całości jest finansowane z ich środków.

Zgodnie z art. 3 ust. 5-5a ustawy o ZFŚS, świadczenie urlopowe wypłacane jest raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, a sama wypłata następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej odpisowi podstawowemu na ZFŚS i - jak wskazał Czytelnik - ustala się ją proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy obowiązującego danego pracownika, przy czym zmniejszenie to nie obowiązuje w przypadku pracowników młodocianych. Przypomnijmy, że w roku bieżącym maksymalna kwota świadczenia urlopowego dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wynosi 592,83 zł - przy zatrudnieniu w normalnych warunkach lub 790,45 zł - w razie wykonywania pracy w szczególnych warunkach albo o szczególnym charakterze.

Wskazniki i stawki Wysokość odpisów na ZFŚS i świadczeń
urlopowych dostępna jest w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl

Pracownik miał więc prawo wystąpić o uzupełnienie wypłaconego mu świadczenia, ale tylko wówczas, jeśli były to wczasy pod gruszą, a nie świadczenie urlopowe.

Przykład

Zgodnie z obowiązującym regulaminem ZFŚS, pracownikom wypłacane są corocznie wczasy pod gruszą, których wysokość uzależniona jest m.in. od wymiaru czasu pracy danej osoby - przykładowo pracownik zatrudniony na 1/2 etatu otrzymuje połowę stawki przysługującej pracownikowi znajdującemu się w takiej samej sytuacji socjalnej, ale zatrudnionemu na pełnym etacie. Aktualnie z wnioskiem o uzupełnienie wypłaconych wczasów pod gruszą zwrócił się pracownik zatrudniony właśnie na 1/2 etatu. Pracodawca powinien ten wniosek uwzględnić i jak najszybciej zmienić wspomniany regulamin, usuwając z niego zróżnicowanie wysokości dopłat od wymiaru czasu pracy. Zapis taki jest bowiem niezgodny z ustawą o ZFŚS, a co za tym idzie, w myśl art. 12a tejże ustawy, pracodawca może być ukarany karą grzywny.

www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Vademecum Księgowego - zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.